آرسنیک در پاکستان

آرسینک در آب‌‌‌های آشامیدنی بیش از ۶۰ میلیون پاکستانی را تهدید می‌کند

این بزرگترین مسمومیت جمعی در تاریخ صدا زده می‌شود. بعد از حفر چاه‌ها در بنگلادش و دیگر بخش‌های شبه قاره هند در ۱۹۷۰، میلیون‌ها نفر در معرض مبتلا شدن به آرسنیک از نوشیدن آب قرار گرفتند. هنگامی که آب خاک‌ و سنگ‌های حاوی این فلز را بشوید، غلظت بالای این فلز در آب موجب بیماری‌های پوستی، سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی و تاخیر رشد عصبی می‌شود. اکنون، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که پاکستان ممکن است لنگرگاهی برای اورژانسی‌های آرسینک باشد، جایی که ۶۰ میلیون نفر در معرض آب آلوده قرار دارند.

وسعت این مشکل برای اولین بار در ۱۹۹۰ مشخص شد، زمانی که مطالعه‌ها غلظت بالای آرسنیک را در دلتای گنگ یافتند. سازمان سلامت جهانی هشدار داد که ۳۵ میلیون از جمعیت ۷۷ میلیونی بنگلادش می‌توانند در خطر نوشیدن آب با سطح ناامن آرسنیک باشند. و در ۲۰۱۵، سازمان سلامت جهانی تخمین زد که ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا در معرض نوشیدن آب‌ها‌یی هستند که غلظت آرسنیک در آن بیش از حد توصیه شده یعنی ۱۰ میکروگرم در هر لیتر آب است. بیشتر این افراد در بنگلادش، هند، ویتنام، و نپال زندگی می‌کنند.

مطالعات قبلی نشان داده است که در بعضی از مناطق پاکستان سطح آرسنیک در آب آشامیدنی‌ آنها بالا است. اما وسعت این خطرات ناشناخته بود، این را جوئل پودگورسکی، دانشمند محیط زیست در موسسه فدرال علم و فناوری آب و فاضلاب سوئیس در دوبندورف و مولف رهبر این مقاله گفت.

تیم پودگورسکی با اندازه‌گیری سطح آرسنیک در نمونه‌های آب‌های زمین جمع آوری شده از حدود ۱۲۰۰ چاه با عمق‌های ۳ تا ۷۰ متر از سراسر پاکستان کارشان را شروع کردند. غلظت آرسنیک در این آب‌ها به شدت بالا و نزدیک به دو تا سه برابر مقدار توصیه شده سازمان سلامت جهانی بود، تنها در دره روددخانه  در هر لیتر ۲۰۰ میکروگرم آرسنیک  یافت شد. علظت‌های بالا بیشتر در مناطقی بودند که pH  خاک بالا و شن و ماسه نزدیک آن جوانتر از ۱۰ هزار سال بودند. رسوب‌های قدیمی‌تر در طول زمان در معرض آب‌های فراوان قرار گرفته که موجب شده بیشتر آرسنیک آنها به دریا شسته شود. تحت شرایط شیمیایی خاص، آرسنیک در رسوب‌های جوانتر می‌تواند در آب حل شده و آن را آلوده سازد.

سپس این تیم نقشه ریسک اولیه این منطقه برای آرسنیک ایجاد کرد. این نقشه احتمال غلظت‌های پر خطر در هر بخش از این کشور را نشان می‌دهد. با تخمین تعداد افرادی که روی آب‌های زیر زمینی برای نوشیدن تکیه می‌کنند، این تیم امروز در ژورنال‌های پیشرفت‌های علم گزارش داد که ۵۰ تا ۶۰ میلیون فرد ممکن است از آب‌های حاوی بیش از ۵۰ میکروگرم آرسنیک (۵ برابر بیش از راهنمای سازمان سلامت جهانی) در هر لیتر استفاده کنند.

«یادآوری می‌شود که آرسنیک یک تهدید جدی سلامت در آب نوشیدنی است،» این را ریچارد جانستون، مهندس بهداشت سازمان سلامت جهانی، در ژنو، در سوئیس گفت، وی در این مطالعه درگیر نبود. او امیدوار است که روش‌های پیش‌بینی بتواند برای دیگر نواحی دنیا با زمین‌شناسی مشابه با پاکستان به کار برده شود.

دیگر متخصصان امیدوارند که این مطالعه مقامات پاکستانی را برای آزمون آب چاه‌ها در نواحی پرخطر و هشدار دادن به افراد جامعه تشویق کند. «مردم باید آگاه باشند که آب درون این چاه‌ها آرسنیک‌شان بالا است،» این گفته چارلز هاروی، آب شناس موسسه فناوری ماساچوست در کمبریج است. اگر مردم از این خطرات آگاه باشند آنها می‌توانند از آب‌های سفره‌های آبی عمیق‌تر که در تعامل با رسوب‌های قدیمی‌تر هستند استفاده کنند یا اینکه برای حذف آرسنیک از آب‌های زیرزمینی سرمایه‌گذاری کنند.

پیتر راون اسکرافت، آب شناس و مشاور مستقل مستقر در کمریج، بریتانیا، می‌گویند این کار به ترسیم توجه‌های سیاستمداران کمک کرده و موجب می‌شود تا به نهاد‌های مبارزه با تهدید آرسنیک در پاکستان کمک کنند. «نقشه‌ها بسیار تاثیرگذارند،» او گفت.

دیدگاه‌تان را بنویسید: